Étel – és életérzések, édes élet gluténmentesen, változatos receptek

Varázslat fakanállal

Karácsonyi narancsos-mandulás bonbon



Úgy gondolom így az advent első vasárnapján továbbra is jó ötlet, hogy karácsonyra saját készítésű bonbonokat adjunk ajándékba. Egy egyszerű finomság elkészítése, akár a gyerekek bevonásával is nem várt sikerhez vezethet. Kifejezetten karácsonyi ízvilágra gondoltam, így jutott eszembe a vanília, narancs, a csillagánizs és tölteléknek egy kis mandula. Nem volt vitás, hogy a szív alakú bonbon formára esik a választásom, ha már a bonbont a csokoládé királynőjét készítjük el, adjuk meg a módját.

Elkészítési idő: 35 perc + 1 óra fagyasztás


Hozzávalók:
150 g étcsokoládé
1/2 narancs reszelt héja / vagy
1/4 ampulla narancs aroma
4-5 ek. főző tejszín
5 g mandulaszirom
csipetnyi csillagánizs


Elkészítés:
A vaníliarúdból kikaparom a vaníliát és hozzáadom a tejszínhez, szintén hozzáadjuk a negyed ampulla narancs aromát és a csipetnyi csillagánizst. 


A forró tejszínbe beletesszük a kisebb darabokra tört étcsokoládét, majd  felolvasztjuk folyékony állagúra.


 A szilikon formát félig kikenjük az ízesített csokoládéval.


A csokoládé tetejére ráhelyezzük a mandula szirmokat. 


Tetszés szerinti mandula réteget teszünk rá.


A fedő réteg csokoládé következik.


Ha egyenletlen a csokoládé teteje érdemes egy keverő lapáttal elsimítani, hogy a bonbonok megálljanak majd a lábukon.


Végezetül a mélyhűtőbe helyezzük, majd fagyasztás után hagyjuk szobahőmérsékleten kiengedni.


 Ajándékozáskor praliné papír formába tesszük. Milyen a hatása?  Bezsebelhetjük az ámuló tekinteteket és az édes mosolyokat.

Vörösáfonyás bonbon

Bonbon karácsonyfa

Közeleg a karácsony és előnyben részesítem a saját kezünkkel készített ajándékokat. Miért? Mert tudom, hogy a készítője vette a fáradtságot és nem sajnálta az idejét arra, hogy személyre szóló egyedi meglepetést készítsen. Ezek az apró figyelmességek eltalálják a szívünkhöz vezető utat az ünnepek idején. Sikerült az idén ellesnem Bruge-ben a belga bonbon titkát, azóta vágytam arra, hogy bonbont készítsek. Karácsony remek alkalom arra, hogy az édes aprósággal lepjük meg szeretteinket.


Hozzávalók:
150 g étcsokoládé
2 ek. vörösáfonya
4 cl szilvapálinka
3-4 ek. főzőtejszín
1 vaníliarúd / vagy vanília aroma

Elkészítés:

Fél órával a bonbon készítés előtt a vörösáfonyát beáztatom a pálinkába, hogy egy kis alkoholt szívjon magába.


           A vaníliarúdból a vaníliát kikaparom és hozzáadom a tejszínhez. Tipp: A felhasznált vaníliarudat érdemes a cukor tartóban tartani, mert így a vanília aromáját átveszi a kristálycukor.


A vaníliás tejszínt kisebb lábasban takarék lángon kezdjük el melegíteni.


 A csokoládét apró darabokra tördelem és hozzáadom a tejszínhez, amikor az forrni kezd.


 Folyamatos kevergetés mellett folyékonyra olvasztom fel a csokoládét.


 Folyékony forró csokoládéval a formát félig megtöltöm.


A félig töltött formába jöhet a töltelék.


A pálinkás vörösáfonyát kiskanál segítségével a bonbon szemekbe töltöm.


Természetesen gondoltam azokra is, akik nem szeretnék alkoholosan készíteni. Ebben az esetben előtte az áfonyát sima tejszínbe áztattam.



Végül teljesen befedjük a második réteg csokoládéval, érdemes a tetejét egy keverőlapát segítségével egyenletesre elsimítani.



A szilikonformát mélyhűtőbe tesszük és megfagyasztjuk, majd a kész bonbont praliné papírformákba tesszük és  miután kiengedett fogyasztható. Teljesen szilárd csoki állaga lesz.


Tipp: sima gluténmentes étcsokoládé szinte bármelyik szupermarketben kapható.

Kalács készítés fortélyai Auguszt Cukrászda módra


Idén látogattam el először a Magyar Kézműves Ízek Vásárára, amelyet negyedik alkalommal rendeztek meg. A rendezvény három napos volt és az egyik kedves barátnőm, amikor invitált  nem rejtette el, hogy szerinte ott a helyem, mert lesz egy pár élő főző show. Ez a kijelentés olyan volt, mintha egy mézes madzagot húznának el az orrom előtt, rögtön igent mondtam hát. A választásunk a vasárnapi programokra esett, mert a reggeli bemutató fonott kalács és péksütemény készítésről szólt. Az utóbbi alkalommal itthon kakaós csigát készítettem, ami várakozáson felül jóra sikeredett, talán mert már kezdem kiismerni a gluténmentes lisztek szeszélyeit.


Kíváncsian vártam hát az Auguszt Cukrászda sütő bemutatóját. A színpadon lévő konyhában Komlós Gábor és Arató Auguszta közösen serénykedett, természetesen minket is közelebb invitáltak, így testközelből el tudtuk lesni a fortélyokat. Gábor előttünk mutatta meg a fonott kalács titkát, négyes fonattal dolgozott. Több kalácsot is készített nekünk, így jól megfigyelhettük az egyszerű praktikát és közben záporozó kérdésekre is válaszolt.


Sőt a közönség soraiból egy segítőt is kért a kifli készítéshez és mosolyogva a kezébe nyomta a sodrófát, a választása a barátnőmre esett. Számomra ez nem volt meglepő fordulat, mivel Ildi és Gábor előtte már arról beszélgetett, hogy ki hány fonatból készít otthon kalácsot és Ildi elárulta ő hatos fonás titkát is tudja.


Jó volt látni az örömöt mindkettejük arcán, a profi cukrász és a hobby szakács pár perc erejéig magától értetődően együtt dolgozott. Több kalács készült, amelynek a tetejét Auguszta megkente tojássárgájával és meghitette mandulával. Készült még briós, pálmalevél is, az is megkapó volt, ahogyan Gábor egy egyszerű lisztbe rajzolt ábrával pillantok alatt elmagyarázta a leveles tészta titkát gondolván arra, hogyha valaki esetleg nem tudja.


A hangulat barátságosan könnyed volt, hiszen közvetlenség áradt belőlük és tetszett, ahogyan Auguszta a családjáról mesél, miszerint ő egy híres cukrász dinasztia sarja és számára nem volt kérdés, hogy ő is ezt fogja csinálni. Gáboron és Augusztán is látszott,  hogy szeretik azt, amit csinálnak és azon kevés emberek közé tartoznak, akiknek a munkájuk a szenvedélyük is egyben.


Auguszta elmesélte, hogy három gyerek édesanyja és talán a középső, aki sokszor bejár hozzá segíteni a cukrász üzembe talán majd folytatni fogja ezt a szép hagyományt. A kakaós csiga készítésénél megjelent mellette két gyerek és nem is volt nehéz róluk kitalálni, hogy az ő gyerekei.


A  kinyújtott tésztát megkenték vajjal majd porcukros kakaóval, ebben a kislány segédkezett. Olyan természetes magabiztossággal kente egyenletesen a tésztát, hogy öröm volt nézni. A nagyobbik 10 év körüli kisfiú pedig feltörte  tojást és pillanatok alatt szétválasztotta a sárgáját a fehérjétől, szóhoz sem jutottam a meglepetéstől. Ez igen, hiszen a mai világban kevés fiatal nemhogy tojássárgáját nem tud szétválasztani, hanem még főzni sem tud.



Szerencsések ezek a gyerekek,  hogy ebben a gasztronómiai légkörben segédkezve nőnek fel és látván őket, ahogy ragyogó arccal figyelik a kalács készítést biztos vagyok benne, hogy a családi hagyomány tovább fog folytatódni. Milyenek lettek a kalácsok? Jó volt nézni a kóstolók arcát, amint kisimulttá és mosolygóssá válik.


Természetesen én sem maradtam ki a jóból, mert a cukrászda standján macaront találtam. Ez kis korong alakú sütemény mandulalisztből készül és pont olyan volt a tölteléke is, amit végig kóstolhattam. Nagyon ízlett a diós, a kávés és a mindent felülmúlt a málnás macaron íze, az jutott róla az eszembe simán lepipálja a nyáron a Bruge-ben tesztelt macaronokat.



süti beállítások módosítása