Étel – és életérzések, édes élet gluténmentesen, változatos receptek

Varázslat fakanállal

Kapros juhtúrós palacsinta: az igazi ínyenc főétel

 

20160110_111852

Létezik olyan ember, aki nem szereti a palacsintát? Nehezen tudom elképzelni, hiszen nagyon sok féléből választhatunk: kakaós, lekváros, túrós, nutellás, a híres hungarikum hortobágyi húsos palacsintáról már nem is beszélve. Korábban egy 100 éves recept alapján a századelő emberének a palacsintáját teszteltem, most egyszerűen csak finomra vágytam. Hirtelen ötlettől vezérelve került a palacsintába a juhtúró, amihez tökéletes párosítás a kapor.
Hogy milyen lett a végeredmény? A krémes kicsit sós töltelékkel a kapros juhtúrós palacsinta beleillik az ínyenc főételek repertoárjába.
A receptet ajánlom a juhtúró szerelmeseinek!

20160110_111749

Hozzávalók:

Tésztához:
5- 7 ek. liszt
/gluténmentes palacsinta liszt/
 1 dl tej
2 dl szénsavas ásványvíz
csipetnyi só
1/2 csomag szárított élesztő
étolaj

Töltelékhez:
10 dkg juhtúró
2-3 evőkanál tejföl
kapor

20160110_112107

Elkészítés:
A megadott hozzávalókból csomómentes tésztát keverünk ki. Pár csepp olajjal felhevítjük a serpenyőt, majd merőkanál segítségével vékonyan a tésztát elterítjük, amikor átsült, akkor megfordítjuk és a másik oldalát is átsütjük. A juhtúrót simára keverjük a tejföllel és ízlés szerint kaporral fűszerezzük.

20160110_111927

A  kész palacsintát megtöltjük a kapros juhtúrós töltelékkel és melegen tálaljuk.

 Jó étvágyat!

 

A főzés 10 pozitív hatása, amitől te is fakanalat ragadsz!

 DSCF1608

Milyen pozitív hatásai vannak a főzésnek? Sokan a monoton hétköznapok kötelező velejárójaként élik meg a konyhában a főzéssel eltöltött időt. A munkából hazaérve nincs kedvük, sem energiájuk már hozzá. Gyakran előfordul, hogy mást szeret a gyerek és mást eszik meg a férj vagy a feleség. Munka után még menjek el bevásárolni? Mit találjak ki már megint? Ismerősek ezek a kérdések? Igen!
Miért állunk mégis mindezek ellenére gyakran a konyhában?

Jöjjön a főzés 10 pozitív hatása:

  1. Főzés közben, az agy kikapcsol! Nem gondolunk "semmire", hiszen a munkafolyamat (például hogyan vágjuk a húst, milyen fűszert tegyek az ételbe) és a főzés közben keletkező illatok elvonják a figyelmet a mindennapi gondjainkról.
  2. Mi vagyunk a főnökök a konyhában! Mi választjuk ki a receptet, a szánk íze szerint készül az étel és olyan praktikákat alkalmazhatunk az elkészítés során, amit jónak gondolunk.
  3. Saját ízvilágot teremthetünk!  Igaz a mondás:  ahány ház, annyi szokás, hiszen két ember ugyanazt a receptet szinte sohasem készíti el ugyanúgy. Ha valamelyik fűszert vagy hozzávalót nem szeretjük kicserélhetjük másikra.
  4. Tudjuk, hogy az általunk készített ételben milyen hozzávalók vannak. Ez nem utolsó szempont a mai világban, hiszen figyelnünk kell arra, hogy minél kevesebb tartósítószert és adalékanyagot vigyünk be a szervezetünkbe.
  5. Olcsóbban jövünk ki! Az otthoni főzés során az általunk megvásárolt alapanyagokból, több ételt készíthetünk és jobban megéri, mintha minden étkezést a vállalati étteremben, gyorsétteremben vagy ételfutárral oldunk meg.
  6. Jót tesz az étvágynak! A főzés közben az isteni illatoktól és a kóstolástól megéhezik az ember. Ám ne feledjük mire valójában elkészül az étel, addigra már szinte telítődünk az illatával és az ízével, vagyis nem fogunk kétszer akkora adagot megenni, mint máskor.
  7. A főzés esztétikai élmény, ami kihat az érzékszerveinkre. Hiszen egy mutatós étel látványa, szemet gyönyörködtető és a finom illat elbűvöli a szaglásunkat, valamint jót tesz az ízlelőbimbóinknak is.
  8. Szélesebbé teszi a látókörünket! A főzés kapcsán bővíthetjük a tudásunkat, új recepteket, új fortélyokat tanulhatunk meg  és más kultúrák ízvilágába kóstolhatunk bele.
  9. A főzés klassz közös  időtöltés! A családi életnek nem véletlenül az egyik fő színtere a konyha. Remek lehetőség adódik meghitt beszélgetésekre kreatív sütés-főzés közben.
  10. A főzés inspiráló hatású, hiszen utána sikerélményben van részünk. Mi lehet annál, nagyobb öröm, mintha valaki azt mondja neked, ilyen finomat rég nem ettem! 

fakanal (2)

 

Csőben sült makaróni: régi ízek új formában

 

20150913_152212

Így az ünnepek elteltével valami egyszerűbbre vágyik az ember, nagymamám régi klasszikus zöldséges makaróni receptje jutott az eszembe. Mi lenne ha jénaiban megsütném mozzarella sajttal és a tetejére paradicsom karika kerülne? Az ötletet tett követte és nem sokára ínycsiklandozó illat szált a konyhában. Igaz a mondás a néha a kevesebb az igenis több.

Hozzávalók:
/4 főre/
50 dkg darált sertéshús
1 szál közepes sárgarépa
1 fél fej zeller
250 ml sűrített paradicsom
2 evőkanál oregánó
só, bors, babérlevél
1 evőkanál kristály cukor /vagy xilit/
2 fej vöröshagyma
50 dkg makaróni tészta
(gluténmentesnek a Pasta d'oro tészta)
2 kanál olívaolaj
2-3 óriás mozzarella
2-3 paradicsom
petrezselyemzöld

20150913_152339

 

Elkészítés:
Elsőként megpucoljuk a sárgarépát, a zellert és a fehérrépát. A fehér- és a sárgarépát lereszeljük, külön és egy kis tálkába tesszük. Lábasban felhevített olajba először hozzáadjuk a zellert és pároljuk 5 percig, majd hozzáadjuk a többi zöldséget. Miután megpároltuk a zöldségeket, a darált húst beletesszük és mindkét oldalát fehérre pirítjuk. Egy kis  vizet öntünk bele annyit, amennyi épphogy ellepi a zöldséges húst, majd a meghintjük csipetnyi sóval, borssal, oregánóval és 1-2 db darab babérlevéllel. Az így kapott masszát  fedővel lefedve félig puhára, majd a sűrített paradicsomot hozzáadva teljesen puhára főzzük.
Közben a  forrásban lévő sós vízben félig puhára főzzük a spagetti tésztát. Ha leszűrtük a tésztát,  önthetünk rá egy kis olívaolajat, így nem ragad össze. A tésztát, a makaróni masszát  és mozzarella karikákat a jénai tálban rétegezzük, végül a tetejére paradicsom karika és szintén sajt kerül.
Előmelegített sütőben 180 fokon alufóliával lefedve 25 percig sütjük, majd 10 percig pirítjuk.

20150913_152327

Tálaljuk melegen meghintve apróra vágott friss petrezselyemzölddel. 

Jó étvágyat!

 

 

 

Tócsni: az otthon íze

20151228_201409

Tócsni Észak-Magyarország jellegzetes tájétele. Kislányként sokszor álltam a konyhában és figyeltem, ahogyan édesanyám egymás után süti a tócsnikat és előfordult bizony, hogy úgy kellett rám szólni, hogy várjak, hogy hűljön egy kicsit, mert képes lettem volna forrón megenni. Sokan sokféleképpen hívják Mackótalp, Lepcsánka nálunk generációk óta Tócsni és mindenki szereti, jó fokhagymásan, ahogyan azt kell.
Az elkészítése egyszerű és könnyen beszerezhető alapanyagok kellenek hozzá. Ne feledjük, hogy az otthon tanult sütés-főzés, az amit magunkkal viszünk bárhová is megyünk a világban! Jöjjön hát  a családi recept!

 Hozzávalók:
/2 főre/
4-5 darab nagyobb krumpli
4 evőkanál liszt
/lisztérzékenyeknek kukoricaliszt vagy rizsliszt/
2 gerezd fokhagyma
só, bors, petrezselyem
2 db tojás
ízlés szerint tejföl
étolaj a sütéshez

Elkészítés:
A meghámozott és megmosott krumplit és a fokhagymát lereszeljük. Hozzáadjuk a lisztet, a tojásokat, az apróra vágott petrezselymet és összekeverjük, végül sóval és borssal ízesítjük. A serpenyőben felhevített olajba 1,5 evőkanálnyi masszát teszünk, aztán a kanál hátával lepényekké formáljuk és vékonyra lapítjuk. A forró olajban 5-10 percig sütjük.

20151228_200538

Tálalás:
Rendkívül ízletes tejföllel megkenve vagy reszelt füstölt sajttal megszórva.

Jó étvágyat!

süti beállítások módosítása